Dziś do 30% rabatu na plakaty
Dotyczy zamówień o wartości ponad 149 zł.
do przemyślenia podczas malowania

do przemyślenia podczas malowania

Sprytnym i łatwym sposobem na nadanie pomieszczeniu nowego życia i klimatu jest przemalowanie go na nowy kolor. Z jednej strony wykończenie pomieszczenia będzie wyglądało jak nowe, znikną stare ślady i inne niedoskonałości, a z drugiej wprowadzisz zmianę, która sprawi, że stare i nudne będą świeże i zaktualizowane.

1. Nie zadowalaj się kilkoma próbkami farb – przetestuj farbę na ścianie! provmåla!
Któż nie popełnił błędu wybrania małej próbki farby z karty kolorów, a później nie odkrył, że kolor na ścianie w niczym nie przypomina próbki ze sklepu? Cóż, prawdopodobnie wszyscy tam byliśmy. Poproś sklep o małą puszkę próbki farby i poświęć trochę czasu na pomalowanie małego fragmentu ściany, którą zamierzałeś pomalować. W ten sposób będziesz znacznie bliżej rzeczywistości i możesz podjąć lepszą decyzję, czy kolor z karty kolorów będzie rzeczywiście tym, który polubiłeś, gdy zobaczyłeś go w sklepie.

Jotun Color Chart 2021

Jotun Color Chart 2021

 

2. Kolor ściany zmienia się w różnych warunkach oświetleniowych
Może to być szczególnie kłopotliwe na przykład w przypadku jasnych odcieni szarości. W jasnym świetle sklepu jasnoszary odcień może wyglądać na zrównoważony i żółtawy, podczas gdy na ścianie w domu zmieni kolor na niebieski lub fioletowy w zależności od światła w pomieszczeniu i jakości ścian. Kolor ściany w zacienionym pomieszczeniu może być postrzegany zupełnie inaczej niż ten sam kolor na ścianie w zalanej słońcem części domu. Może się również zmieniać wraz z porą dnia od słonecznego poranka do kojącego wieczoru. Dlatego przetestuj odpowiedni obszar na ścianie i przeanalizuj zmiany w ciągu dnia i na różnych ścianach w tym samym pomieszczeniu, aby mieć absolutną pewność, że wybierasz odpowiedni odcień.

3. Zaplanuj większą przestrzeń
Nie zapominaj, że nowo pomalowane ściany muszą łączyć się z meblami i resztą pokoju. Czy Twoje stare rzeczy pasują do nowej farby ściennej, czy też myślisz o zakupie nowych mebli? Jeśli pozostawiasz stare meble, pomyśl o połączeniu ich z nowym kolorem, a nawet o zmianie niektórych mebli lub istniejących tekstyliów. A i nie zapomnij o podłodze!

4. Zainspiruj się
Dobrym sposobem na jasne wyobrażenie sobie, jaki będzie efekt końcowy po przemalowaniu, jest rozpoczęcie od inspirujących obrazów. Dowiedz się, co zrobili inni, jak sobie z tym poradzili i zapisz ładne zdjęcia, które lubisz. Pinterest może być doskonałym źródłem inspiracji, w którym możesz szybko i łatwo wyszukać to, czego szukasz. Jeśli szukasz filmów instruktażowych lub masz pytania dotyczące materiałów i sprzętu, Youtube jest najlepszym źródłem, w którym możesz oglądać filmy i uzyskiwać wskazówki, jak inni sobie z czymś poradzili.

5. Umeblować na chwilę czy na dłuższy czas?
Malowanie może być dość wymagającym procesem, jeśli pomieszczenie jest duże. Z jednej strony samo malowanie zajmuje sporo czasu, co w zależności od warunków, często wymaga kilkukrotnego pomalowania i wyschnięcia, a z drugiej może być też konieczne zakrycie lub wysunięcie mebli. To też kosztuje, farba z pewnością nie jest darmowa.

6. Jakość nad ilością
Jasne, możesz kupić duże ilości taniej farby, ale jakość często jest na drugim miejscu. Wybierz jakość w zależności od zastosowania. Jeśli zamierzasz szybko pomalować dach lub ściany w garażu, tańsza farba wystarczy, ale jeśli malujesz sufit i ściany w pomieszczeniach, zalecamy wybór wysokiej jakości farby, która przetrwa z upływem czasu, aby uniknąć zużycia i rozdarcie, a także szorstkości i pęknięć. W przypadku farby o zbyt niskiej jakości ryzykujesz konieczność kilkukrotnego malowania i większej pracy, co może okazać się dużo droższe niż wybór wysokiej jakości farby od samego początku. Zapraszamy do zapytania w sklepie z farbami, ale proponujemy nie wybieraj na podstawie niskiej ceny – wybierz farbę na podstawie jakości i zastosowania!

7. Zapisz swoje numery kolorów
Prawie wszystkie kolory, które kupujesz dzisiaj, są złamane, co oznacza, że ​​są zmieszane z innym kolorem, aby uzyskać cieplejszy lub chłodniejszy odcień. Kody kolorów z sufiksem -Y mają ciepły odcień, natomiast kody kolorów z sufiksem -N mają odcień neutralny z tendencją do zimnych odcieni. Należy o tym pamiętać przy wyborze farby do swoich pomieszczeń, ale także, jeśli potrzebujesz zamówić więcej lub chcesz dokupić więcej farby w późniejszym terminie. Dobrą wskazówką jest zrobienie zdjęcia etykiety z kodem koloru, który znajduje się na puszce i, jeśli to możliwe, zachować puszki z farbą na później.

8. Pomaluj powierzchnię
Jeśli chcesz mieć pewność, że po przemalowaniu uzyskasz gładką i ładną powierzchnię ściany, zwróć uwagę na podłoże. Często pojawiają się ślady, drobne uszkodzenia w tapecie, dziury po gwoździach lub po śrubach od obrazów i inne rzeczy, które tworzą nierówności na powierzchni. Kup małą paczkę szpachli i wypełnij luki szpachelką. Przed rozpoczęciem malowania przeszlifuj powierzchnię, aby była gładka i uzyskać idealnie równe wykończenie.

9. Matowy lub błyszczący
Połysk farby jest zwykle podawany w skali od 1 do 100. Niskie wartości są matowe, a wysokie połyskujące. Nieco ciemniejsza farba jest zwykle preferowana do malowania sufitów i ścian, natomiast bardziej błyszcząca jest dobra do kuchni i wilgotnych pomieszczeń, ponieważ bardziej błyszcząca farba jest łatwiejsza do wytarcia. Podczas malowania ścian w salonach, sypialniach i innych pomieszczeniach, 7 jest powszechną liczbą połysku.

10. Użyj dobrego pędzla lub wałka
Aby malowanie przebiegało szybko i płynnie oraz aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Odpowiedni rodzaj pędzla i wysokiej jakości wałek sprawią, że praca przebiegnie szybko i da ładny efekt końcowy. Z drugiej strony, słabe pędzle sprawiają, że praca jest nieefektywna, dając nierówny efekt i być może nawet skutkować wypadaniem włosów pędzla, które utkną w farbie na ścianie. Zapytaj w sklepie, jaki sprzęt najlepiej pasuje do Twojego rodzaju farby i pomieszczenia.

11. Dąż do perfekcji
Przemalowanie może początkowo wydawać się prostym procesem, ale po pewnym czasie może stać się ciężkim obowiązkiem. Nigdy nie zadowalaj się czymś mniej niż idealnym! Nie pożałujesz. Łatwiej jest być dokładnym i zrobić to od samego początku, niż robić to potem od nowa. Dlatego należy być bardzo ostrożnym w doborze koloru i dokładnie przetestować farbę, a podczas procesu wybierania koloru nie spieszyć się. Eksperymentuj, oglądaj w różnych warunkach oświetleniowych i pozwól sobie na obróbkę. W trakcie prac należy również uważać, aby nie malować zbyt szybko lub niedokładnie. Jeśli wymagane są dwa lub trzy pociągnięcia, nie maluj za mało od samego rozpoczęcia. Pamiętaj też, aby malować na mokro i z jednej strony na drugą. Nie zaczynaj malowania z dwóch różnych kierunków jednocześnie, jeśli masz kilka ścian do malowania, wybieraj jedną ścianę na raz. Jeśli później odkryjesz, że narobiłeś bałaganu, ponieważ przyspieszyłeś proces, nigdy nie będziesz w pełni usatysfakcjonowany.

Powodzenia!